![o](img/odrazka-grey.gif)
Navštíveno 7003x
![o](img/odrazka-grey.gif)
![o](img/odrazka-grey.gif)
17.08.2021, 22:30 |
J-T. (P)
"Trošku" tápu v odsávání teplého vzduchu v jedné místnosti, dokázal by někdo pomoci / vysvětlit jak to celé funguje? Jde mě o chlazení průtokem vzduchu.
Modelový příklad:
Mám místnost, kde uprostřed je el. spotřebič, který produkuje teplo, které potřebuji odvětrat, tak aby byla v místnosti +- pořád konstantní teplota.
Moje myšlenka je taková, že přes ventilátor u stropu budu odvětrávat teplý vzduch z místnosti ven. Nový studený vzduch se bude z venku podtlakem (od toho odvětrávacího ventilátoru) tahat dovnitř ze spodní části místnosti.
Jak mám ale udělat velké ty vstupní otvory u země, aby to celé fungovalo správně? Existuje nějaký výpočet?
Co když budu potřebovat u nasávání studeného vzduchu tam dát nějaké filtry proti prachu?
Jsem v tomhle amatér, tak si nechám rád poradit.
díky moc
J-T.
Můžu přispět do mlýna tím, jak jsem pořešil svoji domácí serverovnu. Je to místnost o výměru asi 2,5x1,5 metru. Je tam rack s IT věcma, kotel, rozvaděč ... prostě taková ta klasická DIY technická místnost.
Výhodou bylo, že tam byl kdysi litinovej kotel s designem samotišky, takže odpadního tepla až běda a už tenkrát do kotelny udělali 20cm průduch z venku, vede to pod pracovnou a délka je asi 4 metry. Na tento konec jsem dobastlil 10cm KG trubku a dal tam el. větrák. Do stropu jsem udělal díru a dlouhý KGčko vede až na půdu, kde je taky větrák na jejím konci.
Nejdřív sem to spínal bimetalem, ale nyní to řídí Loxone. Strop mám nasavený na 25°C. Samo, když je venku horko jak prase tak teplota stoupá, ale nic dramatického.
Obecně u každé vzduchny platí pravidlo, že co chceš odtáhnout, to musíš taky nasát. Čím větší průměr, tím méně hlučnosti.
Obecně platí, že každý ohyb nebo změna průměru = velký špatný… a to do té míry, že ti klidně na jedné straně pojede ventilátor naplno a na výstupu se vzduch nehne…
Proto jak radí M - velký průměr, co nejkratší a rovné potrubí dovnitř/ven… filtr s co možná největší plochou a pruchodností…
Pokud chceš mít opravdu jistotu ”tlaku” např. při nutném malém průměru potrubí, použij radiální ventilátor (na 12v z jakéhokoliv auta).
![o](img/odrazka-grey.gif)
23.08.2021, 18:39 |
J-T. (P)
Díky za rady a osobní zkušenosti!
Jen pro upřesnění, mám tedy koupit i ventilátor na tu sací větev? a nespoléhat se na to, že mě to podtlak vytáhne?
Díky
Já jsem si s tím hrál kombinovaně.
1. Jen nasávací ventilátor - špatně, skoro se to nehlo.
2. Jen odsávací ventilátor - krapet lepší, ale furt to nebylo ono.
3. kombinace různých doběhů, tj. pustím oba, pak jen odsávací - jen čas v prdeli a výsledek žádnej.
4. Oba ventilátory současně, trigger 5ti po sobě jdoucích měření pokud přesáhne 25°C a spuštění ventilátorů do doby, než se teplota srovná - výsledek.
Je to jen mikromístnost, ale potvrdilo se mi, že ventilátory na obou koncích je jediná správná kombinace. Samozřejmě u komplexnějších realizací a výměníků tepla (rekuperace), může být všechno tak torchu jinak. Mě z toho opět vychází logickou úvahou to, že co navrtíš dovnitř, musíš navrtět ven :)