Navštíveno 5519x
Dobrý den. Jdu jsem s dotazem ohledně tvaru ozvučnice. Chystám se dělat uzavřenou ozvučnici pro sub, kde výrobce udává 20-21L objem. V kufru jsem celkem limitován místem a rozměry mohou být maximálně 360mm šířka, 320mm výška a 300mm délka. Když jsem dělal výpočet bedny na daný objem, tak při zkosené zadní stěně bych musel zkosené hrany řezat pod úhlem 8 stupňů a to nejsem schopen udělat v domácích podmínkách (maflem). Když jsem zvolil klasický tvar ozvučnice, tak ozvučnice vypadá skoro jako krychle a z toho mám strach, aby to nedělalo nějakou neplechu. Ozvučnice je v plánu z 20mm MDFky. Má někdo zkušenost s takovou ,,kostkou”??
Výsledný objem té kostky je 21L. Když jsem zkoušel počítat s tou zkosenou zadní stěnou tak to vycházelo na 20.87L. Takže objem by se dodržel podle výrobce.
U té zkosené je 21.76 protože tam je tloušťka mdf desky 18mm, ale v přepočtu na 20mm mdf je to o litr míň.
Proč máš strach z kostky, když je to běžný tvar ozvučnic?
Já tomu moc nerozumím, ale údajně bývá u uzavřených ozvučnic typu kostky problém se stojatým vlněním a různých rezonancí. Ale to jsem načetl a co je na tom pravdy bych nechal pro zkušenější a rád se nechám poučit. Proto ten ,,strach”
Myslím, že až stojaté vlnění v ozvučnici bude tvůj největší problém v ozvučení, tak to bude celkem fajn :)
Ako aj ostatni pisali stojate vlnenie by nemal byt problem - staci si dosadit do vzorca - vid definicia:
Pre zvuk sa tento vzťah dá vyjadriť zjednodušene (približne):
vlnová dĺžka ? [m] = 343 / frekvencia [Hz].
Takze pri 10Hz, je to 34,3 metra, pri 100Hz je 3,43metra. V tvojom pripade je najdlhsia strana bedne 35cm, cize stale len 10% vlnovej dlzky pri 100Hz ...
Ak mas obavy, ze rovne plochy by mohli mat nejaky negativny vplyv na zvuk, tak si na zadnu stranu bud nalep ihlany (z MDF), alebo si len narez rozne dlzky resp hrubky z MDF a nalep to tam, cim rozbijes rovnu plochu
Dobře. Děkuji za vaše komentáře
Kocka je top :-)
Ma idealni tvar, vsude stejnej tlak